Obyvatelia odhlasovali prerozdelenie takmer 100-tisíc eur

983x
24. August 2022
Participatívny rozpočet dal šancu rozhodnúť o peniazoch občanom
 
Realizovať sa budú tri projekty 
 
Východniari, ktorí mali chuť rozhýbať región, v ktorom žijú, mohli rozhodnúť, ktoré projekty župa podporí. Druhý ročník participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja pozná víťazné projekty. Budú sa realizovať tie tri, ktoré vybrali samotní obyvatelia kraja.
 
Hlasovať za ne mohli od 21. júla do 22. augusta on-line formou. Každý hlasujúci podporil tri projekty. Peniaze z rozpočtu kraja poputujú žiadateľom, ktorých projekty získali najvyšší počet hlasov. „Som veľmi rád, že aj takýmto spôsobom sa ľudia môžu podieľať na verejných financiách a rozhodnúť, na čo pôjdu. Oni sami najlepšie vedia, čo vo svojom meste, či obci potrebujú, aby sa im lepšie žilo. Teší ma, že sme mohli spustiť aj druhý ročník participatívneho rozpočtu a spolupráca župy s východniarmi priniesla ďalšie ovocie. Dokopy na tri víťazné projekty kraj rozdelil takmer 100-tisíc eur. Realizovať sa budú v rámci Abova. Verejné peniaze budú rozdelené transparentne a my sa už teraz tešíme na výsledok, z ktorého budú mať úžitok obyvatelia v regiónoch nášho kraja,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. 
 
Vlani hral prim šport, tentoraz bolo oblastí viac 
 
Vlani bola výzva orientovaná na šport, tento rok mohli žiadateľa predkladať inovatívne nápady z oblasti regionálneho rozvoja, kultúry, školstva, ľudských práv, zdravotníctva, životného prostredia, či sociálnej oblasti. Spolu sa do výzvy zapojilo 16 projektov. Dokopy získali 34 548 hlasov. Najviac východniarov podporilo svojím hlasom projekt Nová vlaková súprava Košickej detskej historickej železnice. Vďaka župným peniazom spojazdnia a sprevádzkujú dieselový motorový rušeň "Anička" typu T211 na Košickej detskej historickej železnici. Okrem neho pribudnú aj úplne nové výletné vozne, ktoré prinesú jedinečnú vlakovú súpravu. 
 
Ďalšími víťazmi sú ihrisko a bylinková záhrada 
 
Výhre sa môže tešiť aj Detské ihrisko KVP, ktoré sa nachádza na jednom zo sídlisk v Košiciach. Cieľom projektu je vybudovať detské ihrisko s hernými prvkami pre deti od 0 do 7 rokov s bezpečnou dopadovou plochou a s pieskoviskom pod stromami. Na treťom mieste sa umiestnila Botanická záhrada UPJŠ, kde chcú vybudovať novú zmyslovú a dizajnovú bylinkovú záhradu prispôsobenú zrakovo postihnutým, postaviť nový kvetinový tunel pre prezentáciu popínavých druhov rastlín a obnoviť oporný múrik do pôvodnej podoby podľa jeho autora, známeho architekta Ivara Otrubu. 
(11:10, J. Jánošíková)
Diskusia
Pridať komentár