Čarovný Svidník láka vojenskými pamiatkami a plejádou športov

1290x
09. September 2022
Objavte čarovný Svidník a jeho okolie
 
K známemu pamätníku chodievali žiaci skladať pionierske sľuby 
 
Jedným z najkrajších kútov našej prírody, plným histórie a osobitej rusínsko-ukrajinskej etnicity je Svidník a jeho okolie.
 
Výborné výhľady, pamiatky i relax
 
Návštevníci sa tu môžu nadýchať čistého vzduchu, pokochať sa výhľadmi z rozhľadní a kopcov, nazbierať si hríby a lesné plody, ochutnať tatarčané pirohy a mačanku, napiť sa minerálnych vôd priamo z prameňov, navštíviť stáročné drevené kostolíky, múzeá a pamätníky, vyliezť na tanky a pozrieť si miesta bojov oboch svetových vojen.
 
Môžete sa okúpať v akvaparku Aquruthenia, absolvovať vyhliadkový let, zahrať si bowling, minigolf, tenis, či požičať si elektrobicykel alebo bicykel.
 
Spoznajte vojnovú históriu a rekreačnú súčasnosť
 
Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ŠARIŠ - Bardejov Radomír Jančošek odporúča: „Na Slovensku je všade pekne, ale na severovýchode Slovenska je výnimočná aj dovolenka. Objavte túto časť našej vlasti a odnesiete si so sebou dojmy, aké vám neposkytnú iné destinácie. Na malom kúsku je tu sústredených mnoho menších i väčších atrakcií.
 
 
Skvelou pozorovateľňou je Vyhliadková veža generála Svobodu 
 
Na svoje si prídu všetci: milovníci hromadnej i individuálnej turistiky, organizovaného cestovného ruchu i osamelých potuliek. Neskoré leto a jeseň sú ideálne na výlety a poznávanie. Vyskúšajte a objavte kúzlo prírody, kultúry, histórie i gastronómie Svidníka a okolia. Neďaleký Bardejov a Bardejovské Kúpele rozšíria vaše možnosti o kúpeľné a wellness pobyty i historické pamiatky UNESCO.“
 
Široké vodné vyžitie čaká v Aquaruthenii
 
Svidník je celoročnou prevádzkou, ponúkajúcou široké možnosti relaxačného a športového vyžitia pre jednotlivcov a celé rodiny. V Aquaruthenii nájdete až 6 sáun, rodinný, relaxačný a masážny bazén, soľnú jaskyňu, kneippovu vodnú cestu a detské atrakcie. Otváracie hodiny a ceny vstupného sú uverejnené na www.aquaruhtenia.sk.
 
Moderná vyhliadková veža s útulňou je na bývalom svidníckom vleku v smere na Mestisko. Poskytuje pohľad na panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy z výšky takmer 13 metrov. Čaro nocovania si užijete na prvom poschodí veže v útulni s panoramatickým oknom. Medzi jej výhody patrí ľahká prístupnosť pre rodiny s deťmi, pre starších ľudí, cyklistov, bežkárov i peších turistov, a to počas celého roka.
 
 
Expozícia Vojenského múzea v exteriéroch vo Svidníku 
 
K dispozícii sú vzdušné a pozemné športy
 
Obľubujete uletené športy? Vyleťte do výšin v rámci vyhliadkových letov z letiska vo Svidníku, ktoré je určené práve pre športové a rekreačné lietanie. Letisko Svidník sa nachádza na kopci nad mestom Svidník asi 2,5 km severozápadne od stredu mesta. Verejnosť má možnosť vyskúšať si let lietadlom alebo motorovým rogalom.
Kontakt: +421 904 527 776, e-mail: aeroklub.svidnik@gmail.com.
 
Hotel Slávia ponúka dve bowlingové hracie dráhy. Ak máte chuť na volejbal, floorbal alebo futbal, môžete si rezervovať športovú halu.
Kontakt: +421 907 910 989, e-mail: recepcia@hotelslaviasvidnik.sk
 
Skúste golf alebo tenis
 
Ak ste fanúšikom golfu alebo ste golf nikdy nehrali, Svidník vám ponúka možnosť vyblázniť sa na minigolfovom ihrisku. Otvorené je na objednávku, ktorú je potrebné urobiť vopred. Ihrisko funguje počas letnej sezóny.
Kontakt: +421 915 124 464.
 
 
Milovníkov umenia poteší galéria 
 
V meste máte možnosť využiť tri tenisové antukové ihriská na dvoch rôznych lokalitách.
Kontakt: +421 903 350 89, +421 905 265 045.
 
Krásu Svidníka, jeho prírodu a okolitú históriu môžete objavovať aj na bicykli. V meste máte možnosť rezervácie moderného horského elektrobicykla spolu s potrebnou výbavou. Svidník a jeho okolie je bohaté na poznávanie a ponúka zaujímavé cyklotrasy v prírode i popri ceste. Elektrobicykel si môžete rezervovať vopred online.
Kontakt: http://staraposta.eu/bikerental.html, tel.: +421 907 634 688, +421 905 832 870, e-mail: booking@staraposta.eu
 
Okružná plavba po Domaši Bohémiou
 
Mesto Svidník si môžete vychutnať zo sedadla verejného - zdieľaného bicykla. Odvezte sa do Aquaruthenie, zájdite si do reštaurácie a po ceste sa zastavte v múzeu či galérii. Stačí si do mobilu stiahnuť aplikáciu ANTIK SmartWay, oskenovať QR kód a môžete jazdiť.
 
 
Vo Svidníku môžete navštíviť i pravoslávny chrám 
 
Pár kilometrov od mesta Svidník sa nachádza vodná nádrž Domaša, ktorá ponúka výletné a náučné plavby loďou Bohémia, či exkluzívne koncerty priamo na lodi. Okrem samotného zážitku z plavby oceníte takisto pútavé príbehy z historickej minulosti Domaše.
Kontakt: https://plavbydomasa.sk/, tel.: 0918 513 324, e-mail: plavbybohemia@gmail.com
 
Svidník má skanzen - Národopisnú expozíciu v prírode
 
Historické obytné domčeky s dobovým zariadením, stodoly, maštale, mlyn, ale aj dobytok či iné zachované stavby, typický ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie. To všetko je vo Svidníku iba 20 minút chôdze od centra mesta. Gréckokatolícky drevený chrám zasvätený svätej Paraskeve je klenotom svidníckeho skanzenu. Bol vystavaný v roku 1763. Krátko po rekonštrukcii bol chrám prenesený z obce Nová Polianka do svidníckeho skanzenu.
 
 
Dukliansky priesmyk a jeho okolie očarí množstvom unikátnych pamiatok 
 
Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku
 
V centre Svidníka je situované múzeum Slovenského národného múzea - Múzeum ukrajinskej kultúry. Má tri expozície. Sú nimi Hlavná kultúrno-historická expozícia, Národopisná expozícia v prírode – skanzen a Umelecko-historická expozícia – Galéria Dezidera Millyho. Ponúka kroje a iné šatstvo, remeselné výstavné kúsky, zver, či rôzne sezónne výstavy.
 
Galéria je treťou expozíciou SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Nachádza sa v barokovom kaštieli z 18. storočia. Predstavuje vývoj ľudového a profesionálneho výtvarného umenia Rusínov-Ukrajincov od 16. storočia po súčasnosť.
Kontakt: www.snm.sk/muk, tel.: +421 54 245 1001, e-mail: skretariat-muk@snm.sk
 
Pamätník sovietskej armády a Vojenské historické múzeum
 
Vyhľadávanou atrakciou v meste Svidník je Pamätník sovietskej armády (národná kultúrna pamiatka), ktorý odhalili v roku 1954. Je vysoký 37 m a hviezda na jeho vrchole meria 3,5 m. Pred pamätníkom stojí štvormetrová bronzová socha sovietskeho seržanta, ktorý vzdáva hold nad mohylou padlých. Návšteva pamätníka nie je obmedzená otváracími hodinami ani spoplatneným vstupom.
Kontakt: tel.: +421 54 75 21 398
 
 
Veľmi známy a hojne navštevovaný Pamätník sovietskej armády 
 
V útrobách múzea, ktoré je vybudované v tvare míny, nájdete pravú vojnovú techniku, odevy, ale aj historické filmy a dokumenty. Nadšenci vojnovej histórie majú možnosť vidieť unikátne kúsky bojovej techniky z čias vojny. Múzejné oddelenie Svidník sa orientuje a špecializuje na obdobie vojenských dejín Slovenska od roku 1914 do 1945 s dôrazom na Karpatsko-dukliansku operáciu i partizánske hnutie.
 
Má vyše 10 000 zbierkových predmetov. Súčasťou je aj park bojovej techniky. Z bezprostrednej blízkosti tu môžete obdivovať ťažkú vojenskú techniku, obrnené vozidlá, sovietske dopravné lietadlo, či Kaťušu. Vstup do parku nie je obmedzený otváracími hodinami ani vstupným poplatkom.
Kontakt: http://www.vhu.sk/muzejne-oddelenie-svidnik/, tel.: +421 54 72 398, e-mail: vhmsvidnik@vhu.sk
 
 
Život našich predkov si môžete pripomenúť v skanzene 
 
Sochu tu má známy generál
 
Majestátna bronzová socha prezidenta a generála Ludvíka Svobodu je takmer v srdci mesta Svidník. Čestným občanom Svidníka sa Svoboda stal až dvakrát. Najprv v roku 1946, kedy mu občianstvo udelila obec Svidník. Neskôr v roku 1968, kedy mu občianstvo udelilo mesto Svidník. Po vojne prikázal opravy mostov a ciest na území regiónu a počas nej zásoboval obyvateľstvo vojnovou múkou a potravinami.
 
Pútavé vojnové pamiatky v okolí
 
Pamätník 1. československého armádneho zboru v ZSSR na Dukle je národnou kultúrnou pamiatkou. Pripomína karpatsko-dukliansku operáciu z roku 1944. Nachádza sa približne 17 km od Svidníka. Prírodný areál patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v regióne.
 
 
Veľmi tragické udalosti sa odohrali v Údolí smrti. Takto to vyzerá pri vstupe doňho.
 
Výška pamätníka je 28 m a súčasťou areálu je vojnový cintorín, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami 1 265 mien padlých. Nádherný výhľad, krásna príroda a bohatá história, čaká na veži na Dukle. Veža bola sprístupnená v roku 1974 pri 30. výročí Karpatsko-duklianskej operácie a je vysoká 49 m. Zaujímavosťou je, že tu bola postavená pozorovateľňa 1.československého armádneho zboru armádneho generála Ludvíka Svobodu, a to v roku 1944.
Kontakt: tel.: +421 54 72 398, e-mail: vhmsvidnik@vhu.sk
 
Pamiatky v hraničnom Komárniku
 
V čase od 18. do 24. novembra 1944 bol v bunkroch (zemľankách) pri Vyšnom Komárniku umiestnený štáb veliteľa 3. čs. brigády 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Bunkre sa nachádzajú v lese Mativka v katastri obce Vyšný Komárnik.
Kontakt: e-mail: vysnykomarnik@centrum.sk
 
Údolie smrti sa rozprestiera v údolí riečky Kapišovka medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Pisaná v okrese Svidník. Zvláštnu atmosféru miesta najkrvavejších bojov, v ktorých padlo až 11 tisíc vojakov je možné zažiť aj dnes a voľne prístupné a neohradené tanky tak obdivovať pekne zblízka.
 
V teréne je rozmiestnená tanková technika, ktorá symbolizuje boje počas Karpatsko-duklianskej operácie v dňoch 25. - 27. októbra 1944. V súčasnosti je veľkým lákadlom pre turistov nápis Údolie smrti a vyhliadková veža v tvare náboja.
Kontakt: tel.: +421 54 75 94 286, e-mail: obeckruzlova@zoznam.sk
 
Svoj cintorín majú nemeckí vojaci
 
Cintorín pochádza z čias 2. svetovej vojny, no v roku 1994 bol kompletne zrekonštruovaný nemeckou súkromnou humanitárnou organizáciou. Na cintoríne je pochovaných takmer 3100 nemeckých vojakov, ktorí padli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Cintorín sa nachádza na miernom svahu pred obcou Hunkovce (popri hlavnej ceste) vzdialenej takmer 10 km od Svidníka smerom na Vyšný Komárnik - Duklu. Cintorín je celoročne udržiavaný a prístupný.
 
 
Moderná vyhliadková veža s s útulňou na bývalom svidníckom vleku 
 
Karpatská drevená cesta
 
Nevšedná turistická atrakcia, ktorou sa Svidník a jeho okolie pýši, je tzv. Karpatská drevená cesta. Táto atrakcia ponúka návštevníkom putovanie po drevených sakrálnych stavbách ľudovej architektúry, ktoré sa vyznačujú unikátnosťou. Každý chrám je výnimočný a niečím iný. V okolí Svidníka nájdete drevené chrámy, zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO, a to v obci Ladomirová a Bodružal.
 
Na putovaní si určite obzrite chrámy tiež v obciach Dobroslava, Havranec, Krajné Čierno, Hunkovce, Šemetkovce, Medvedie, Korejovce, Miroľa, Nižný a Vyšný Komárnik a neobíďte ani chrám v najmenšej obci na Slovensku, v Príkrej. S obhliadkou chrámu a kontaktom radi pomôžu pracovníci v Turistickom informačnom centre.
 (12:10, TS)
 
Diskusia
Pridať komentár