VIDEO | Šarišské slávnosti piesní a tancov roztancovali Raslavice

1430x
30. September 2022
Raslavičania by radi založili malý skanzen
 
V Raslaviciach sa spievalo a tancovalo, pripomenuli sa aj remeslá (videoreportáž)
 
Šarišské slávnosti piesní a tancov napísali už svoju 52. kapitolu. Počas dvoch dní zažil amfiteáter v Raslaviciach rad skvelých vystúpení, a to nielen domácich folklórnych skupín, ale aj ľudovkárov zo zahraničia.
 
Každi chviľku cahal pilku
 
Po slávnostnom otvorení, ktorého sa podujal starosta obce Marek Rakoš, sa viac ako tisícke prítomných divákov predstavili deti v pásme Každi chviľku caha pilku. Nasledovali vystúpenia skupín z okresu Bardejov, svoje umenie predviedol aj Zakarpatský národný chór a profesionálne  prešovské teleso PUĽS. V závere pri ľudovej veselici zahrali do tanca Stropkoviani.
 
Župan Milan Majerský pochválil aktívneho starostu
 
„Raslavický festival je široko – ďaleko známy. Som rád, že Prešovský samosprávny kraj má jednak takú rázovitú obec, ktorá si ctí ľudové tradície a na druhej strane som rád, že takéto podujatia môžeme podporiť. Je vidieť, že keď je agilný starosta, ktorý sa snaží združovať obec, dávať ľudí dohromady a pestovať to, čo tu vytvorili ľudia, ktorí tu žili pred nami, potom je radosť v obci žiť a vidieť, že obec napreduje,“ pochválil vedenie Raslavíc prešovský župan Milan Majerský.
 
Po zastavení premávky nasledoval amfiteáter
 
"Ďakujeme pánovi starostovi! Všetkým Raslavičanom a obci prajem, aby si tradíciu a históriu zachovali aj do budúcna,“ zaželal prednosta Okresného úradu v Bardejove Ján Paľa.
 
Súčasťou folklórnych slávností v Raslaviciach bol rezbársky a maliarsky plenér (videoreportáž)
 
Druhý deň patril krojovanému sprievodu obcou, počas ktorého bola dokonca na niekoľko minút zastavená premávka na hlavnej ceste. Tanečníci a speváci sa rezkým krokom vybrali do amfiteátra, kde program pokračoval pásmom Široke je raslavicke poľo. Potlesk si vyslúžil tiež domáci Raslavičan i skupina Šarišan.
 
Prišli až zo Srbska
 
Mladí folkloristi zo srbskej Kovačice predviedli tradičné slovenské zvyky, ktoré dodnes pretrvávajú na dolnej zemi. "Priniesli sme takú preličku, či odrobinku. Je to detská hra, ktorú hrali naši rodičia, čiže od založenia Kovačice."
 
"Tohto roku zaznamenávame 220 rokov od príchodu Slovákov do tejto lokality,“ uviedol Pavel Baláž z Folklórneho súboru Kovačica zo Srbska.
 
Zakladateľ festivalu L. Matisko považuje za prelomový rok 1968
 
Festival zakladal Ladislav Matisko
 
Už viac ako polstoročie sa život v druhej najväčšej obci v bardejovskom okrese počas slávnosti zmení na radostný čas pri skvelej hudbe a speve. Pamätníkom ich zrodu je matičiar Ladislav Matisko, ktorý si zaspomínal na začiatky.
 
„Všetko začalo piateho mája 1968, keď sa uvoľnili všetky pramene; jednak náboženské a jednak kultúrne a sociálne. Bolo to čosi životne prirodzené, že Matica sa objavila vždy, keď bolo ťažko a keď sa bolo treba prihovoriť krásnym, láskavým, ďakovným a milým slovom,“ zaspomínal si zakladateľ festivalu, matičiar a emeritný profesor slovenčiny L. Matisko.
 
Vyzdobili okná a kráčali uličkou remesiel
 
Raslavické slávnosti nie sú len o speve a tanci, ale aj o ľudovej tradícii. Ulička remesiel či okná domov vyzdobené folklórnymi motívmi pútali pozornosť návštevníkov. Cieľom obce je tiež do budúcna vytvoriť tradičný ľudový dom.
 
Obec organizuje zbierku starších folklórnych predmetov, snom je malý skanzen
 
„Radi by sme povzbudili občanov, ktorí majú staršie predmety, ktoré sa viažu na folklór či už v Raslaviciach alebo v širšom okolí, čiže na Šariši. Artefakty chcem najprv zozbierať a rozšíriť zbierku našej ľudovej galérie," načrtolplány starosta Marek Rakoš.“
 
Chcú založiť malý skanzen
 
„Neskôr, keď sa nám podarí zaobstarať alebo zakúpiť nejaký starší rodinný domček, by sme chceli vytvoriť pekný dom exponátov, ktorý by sme venovali celej ľudovej tvorbe v Raslaviciach a na Šariši. A vytvorili v obci taký malý skanzen,“ predostrel starosta.  
 
V Raslaviciach tiež zaujala výstava maliarskeho a sochárskeho sympózia, ktorá sa uskutočnila v čase obecných slávností.
(14:05, red, foto: FB Raslavice)
 
 
Diskusia
Pridať komentár