VIDEO | Prekvapenie na zastupiteľstve: Poslanci zablokovali program

2942x
24. November 2022
Slávnostné zastupiteľstvo v Bardejove sa skončilo fiaskom, sobášiť bude primátor
 
Tento utorok sa v budove bardejovského mestského úradu konalo prvé ustanovujúce zasadanie mestského zastupiteľstva, do ktorého bolo v októbrových komunálnych voľbách zvolených 25 poslancov, z toho 10 poslancov ako úplne nových.
 
Po zložení sľubu staronového primátora, lekára Borisa Hanuščaka (Hlas-Smer-SNS), ktorý v je Bardejove bez prestávky primátorom od roku 1999 a po slávnostnom sľube nových poslancov mestského zastupiteľstva, mala po krátkej prestávke nasledovať pracovná časť s dvoma bodmi. Poverením sobášiacich poslancov a určením platu primátora. Jeho výška mala byť podľa poslaneckého návrhu viac ako 5 tisíc eur.
 
„Tak ste poslanci, alebo nie ste poslanci?“ napomenul hneď po neúspešnom hlasovaní o programe mestských poslancov bardejovskí primátor. Hneď potom prekvapený a rozhorčený opustil rokovaciu miestnosť. Dôvodom bolo, že trinásti poslanci (KDH + nezávislí) sa pri schvaľovaní programu mestského zastupiteľstva zdržali, čím ho neschválili a ďalší priebeh rokovania zablokovali. Primátor následne rokovanie ukončil.
 
Bardejovskí poslanci pracovné rokovanie po slávnostnej časti prvého ustanovujúceho mestského zastupiteľstva zablokovali. (Zdroj: MH)  
 
Viceprimátorka Eva Hudáková to vníma nešťastný precedens. Šéf klubu bardejovských kresťanských demokratov Marek Šimco to naopak za žiadnu obštrukciu nepovažuje.
 
„Je to hanba na celé Slovensko. Plat primátora je samozrejme riešiteľný aj iným spôsobom, ide tu hlavne o to, že teraz nemáme poverených sobášiacich. Za 22 rokov poslancovania som ešte takýto šok nezažila, toto jednoducho nemá obdobu,“ povedala Hudáková.
 
Boris Hanuščak sa po prekvapivom ukončení zasadnutia pre AHOJ.TV k vzniknutej situácii vyjadriť odmietol, napriek tomu, že vo svojom príhovore vyzýval všetkých ku korektnej spolupráci. Isté je, že do poverenia nových sobášiacich poslancov bude sobášiacim práve dlhoročný bardejovský primátor.
 
Neschválenie programu poslancami klubu KDH a dvoma nezávislými poslancami primátora aj vedenie mesta prekvapilo. (Zdroj: MH)  
 
„Nevnímam to ako obštrukciu, skôr ako prezentáciu názoru nášho klubu KDH. Očakávame, že ďalšie rokovania s vedením mesta budú korektnejšie a pán primátor sa s nami bude rozprávať tak, ako nám aj vzhľadom na počet poslancov prináleží,“ uviedol predseda poslaneckého klubu KDH v Bardejove Marek Šimco.
 
Primátor musí teraz podľa protokolu zvolať nové zastupiteľstvo. Ešte predtým, by si však mal s klubom KDH sadnúť za rokovací stôl „Druhá vec je, že nepovažujeme za vhodné predkladať novozvoleným poslancom hneď na prvé zastupiteľstvo určenie platu primátora, ktorý má byť podľa mojich informácií ešte navýšený o 30 percent,“ dodal Šimco.
 
Okrem schválenia rozpočtu potrebuje mesto urgentne schváliť rozpočet mesta na rok 2023, prijať dôležité všeobecné záväzné nariadenia a ustanoviť orgány mesta a mestských organizácií, komisie, dozorné rady a mestskú radu.
(15:00, red.)
Diskusia
Pridať komentár