V obci Beloveža máme európskeho majstra
Chovateľ belgických obrov Jozef Marko s víťaznými králkmi na výstave vo Francúzsku
Jozef Marko, ktorý je v profesionálnom živote konateľom úspešnej stavebnej firmy, sa vo voľnom čase venuje chovu králikov. Nie je to však len záľuba na vyplnenie voľného času popri práci. Ako maximálne súťaživý typ so svojimi králikmi navštevuje rok čo rok výstavy nielen po Slovensku, ale aj po celej Európe. Pred pár týždňami sa z jednej takej vrátil ako majster Európy, preto sme ho navštívili a chceli vedieť o jeho úspechoch a chove viac.
Majster Európy. Tento titul ste získali na európskej výstave vo Francúzsku, je to Váš najväčší úspech?
Táto súťaž sa konala vo francúzskom meste Metz a vystavovali na nej chovatelia z celej Európy. Aj Slovensko malo pomerne veľké zastúpenie. Každé plemená súťažia zvlášť. Ja súťažím v kategórii chovu belgický obor, kde som sa stal majstrom Európy vo farbe činčilovej. Majstrom Európy sa stáva chovateľ s najlepšou kolekciou králikov. Tú tvoria štyri králiky oboch pohlaví rovnakej farby. Nevyhráva sa teda len s jedným králikom. Po viac ako dvadsiatich rokov, ktoré som chovu venoval to považujem za svoj najväčší úspech.
Spomedzi akej veľkej konkurencie ste tento titul získali?
Na celej výstave súťažilo 27 000 králikov, v belgických obroch okolo 380 králikov. Okrem majstra Európy sa z najviac ocenených zvierat vyberá ešte šampión. V tejto kategórii som sa bohužiaľ, umiestnil až druhý, predbehol ma nemecký králik. V takejto celoeurópskej konkurencii je veľmi malá pravdepodobnosť, že jeden králik získa oba tituly.
Konkurencia bola tento rok veľmi veľká, rozhodovali doslova detaily. Okrem kolekcie vo farbe činčila som vystavoval králiky divoko sfarbené a králiky burgundské, teda určené na mäso. V týchto som skončil druhý a Francúz, aj keď ide o ich národné plemeno, skončil až tretí. To tiež nie je zanedbateľný úspech. V kolekcii divoko sfarbených sa sčítavajú body a som v top desiatke na šiestom mieste.
Treba sa na takéto majstrovstvá kvalifikovať alebo sa so svojimi králikmi môže zúčastniť akýkoľvek chovateľ?
Ja patrím do Klubu belgických obrov na Slovensku. Chovateľ musí byť registrovaný v Slovenskom zväze chovateľov a získavať pečiatky po súťažiach po Slovensku a postupne „ísť hore“. Nie len to len tak, že človek si kúpi králika a ide s ním rovno na majstrovstvá.
Aký králik sa teda môže stať na súťaži majstrom? Čo všetko sa na ňom hodnotí?
Hodnotí sa úplne všetko – hmotnosť, králik musí mať požadovanú hmotnosť, tvar, typ, srsť, medzifarba, podsada a starostlivosť o králika. Toto sú základné body, z ktorých vyjde súčet bodov pre králika. Aby bola súťaž objektívna, hodnotia ju dvaja posudzovatelia z rozdielnych krajín, za ktorými ide pri prehliadaní jedincov ešte tretí. Ak sa dvaja rozhodnú udeliť králikovi vysoký, alebo úplný počet súťažných bodov, hodnotiaci lístok musí podpísať aj ten tretí. Majstrovský králik je teda zhodnou voľbou všetkých troch rozhodcov.
Majster Európy je teda veľký úspech, poďme však trocha k začiatkom. Ako dlho a prečo ste sa rozhodli chovať práve králiky a mali ste hneď ambíciu s nimi chodiť súťažiť?
Králiky chovám odkedy som bol malý chlapec. Keď som sa v dvadsiatich rokoch vrátil z vojny, začal som chovať belgické obry a hneď s nimi súťažiť. Tieto králiky môžeme už len kvôli ich majestátnej veľkosti označiť za kráľa plemenných králikov.
V súčasnosti je to veľmi obľúbené plemeno, avšak náročné na kvalitu a kvantitu kŕmenia. Nehodí sa pre začiatočníkov a z dôvodu vysokej hmotnosti vraj ani pre deti. Som dosť súťaživý typ a nerád prehrávam. Svoju prvú výstavu pred dvadsiatimi dvoma rokmi som nevyhral. Na druhej výstave ma už v mojej kategórii neporazil nikto.
Okrem výstavy vo Francúzsku ste tento rok ešte niekde súťažili?
Áno, minulý týždeň bola výstava v Žiline, kde som vo svojej kategórii vyhral úplne všetko. Mal som majstra klubu, šampióna aj šampiónku. Získal som 98 bodového králika, takéto vysoké hodnotenie bolo naposledy na Slovensku udelené pred deviatimi rokmi. Je to veľmi veľký úspech, viac bodov králik nedosiahne. Sezóna výstav je na jeseň, od septembra približne do decembra/januára, keďže vtedy králiky pred zimou doplznú a majú vynikajúcu srsť.
Čo všetko predchádza účasti na výstavách? Ako prebieha samotný chov víťazných jedincov?
Základom je kvalitný chov s kvalitnými jedincami. Všetko začína už pri pripúšťaní. Chovateľ musí vedieť, že daný samec na dobrú hlavu, srsť, vhodnú medzifarbu a králiky medzi sebou nakrížiť. Samozrejme, treba mať pri tom aj trochu šťastia, nie je všetko len o správnych výpočtoch a kalkulácii. Keď samica vrhne mladé, treba ich vhodne odchovať a naočkovať, keďže mladé králiky sú náchylné na rôzne choroby. Po lete, koncom augusta, začína tvrdý výber.
Už vtedy na králikovi vidím, ktorý spĺňa prísne hodnotené súťažné požiadavky. V tomto období sa treba sa chovu naplno venovať – pravidelná hygiena, vyčesávanie, drezúra súťažného postoja. Králik musí vedieť správne zapózovať. Nikdy by nevyhral splašený králik, ktorý pri hodnotení napríklad zoskočí zo stola. Svoje králiky som každý večer vykladal a trénoval s nimi, aby postoj nezabudli. Veľmi dôležité je kvalitné krmivo a vedieť králika doslova načasovať na termín výstavy. Keby boli majstrovstvá Európy dva týždne skôr, alebo neskôr ako bol termín, možno by som nemusel vyhrať. Králik v súťažnej forme na srsti inak vyzerá a v tejto forme môže byť maximálne mesiac.
Chovateľ postupne dávkuje krmivo tak, aby dosiahol špičkovú formu. Prostredníctvom vlastnej spoločnosti v spolupráci s Altech MS s.r.o sme sa stali distribútorom kvalitných kŕmnych zmesí pre zvieratá od popredného nemeckého výrobcu mifuma. Aj tým som na majstrovstvách iste prekvapil, keďže ide o najkvalitnejšie nemecké krmivo pre zvieratá vôbec a králiky dostali presne to, čo mali dostať.
Aký veľký je Váš chov?
Momentálne nie je vrchol sezóny, teraz mám okolo 150 králikov. Môj chovný materiál pozostáva zo štyridsiatich samíc a osemnástich samcov. Po párení mám v máji okolo 500-600 králikov. Z nich vyselektujem okolo 200-300 a pred sezónou výstav ide číslo dole ešte o polovicu. Vyselektované králiky sú určené na predaj.
Pred Vianocami cestujem do Nemecka na výstavu, kde beriem králiky na predaj. Pred výstavou vo Francúzsku som aj ja bol v Nemecku, odkiaľ som si priniesol do chovu králiky, ktoré sa mi páčili. Nie vždy ich však zaradím do chovu. Stane sa, že keď sa vrátim domov, králik už vyzerá inak a nepáči sa mi tak, ako na výstave, potom ho ďalej predám.
Čaká Vás ešte nejaká výstava?
Najbližšie sa zúčastním celoslovenskej výstavy v Nitre a nebudem klamať, som súťaživý typ, chcel by som ju vyhrať. Tohto roku mám fakt dobré králiky, vyšlo mi načasovanie. Na výstavy chodím každý rok a každý rok sa mi podarí aj vyhrať.
(20:51, A.Marková)