Grantová výzva pre Prešovský kraj z programu Interreg je otvorená do marca

1536x
25. Január 2023
Inštitúcie a organizácie z Prešovského kraja môžu aktuálne žiadať o európske zdroje z cezhraničného programu Interreg
(Zdroj: FB PSK) 
 
Projekty sú spojené s adaptáciou na zmenu klímy a ochranou pred prírodnými katastrofami.  
 
Návod ako na to im poskytlo odborné školenie realizované Spoločným sekretariátom programu v spolupráci s regionálnym kontaktným bodom na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Výzva na predkladanie žiadostí o príspevok je otvorená do konca marca 2023 a suma určená na financovanie projektov predstavuje viac ako 12 miliónov eur. 
 
Slovenskí žiadatelia o príspevok z cezhraničného programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027 sa školili k štandardným projektom v rámci priority s názvom K prírode ohľaduplné a bezpečné pohraničie. Stretnutie pripravil regionálny kontaktný bod krajskej samosprávy a určený bol pre organizácie a inštitúcie fungujúce na území Prešovského kraja. Vo veľkej zasadačke Úradu PSK sa v stredu 18. januára stretlo celkovo 75 účastníkov.
 
Bezplatné školenie sa zameralo na oprávnené aktivity štandardných projektov v oblasti životného prostredia – klímy a biodiverzity. Konkrétne v prípade klímy ide o projektové zámery zacielené na jej zmeny a tiež na prevenciu rizika katastrof a odolnosti, a to s prihliadnutím na ekosystémové prístupy. Cieľom v oblasti biodiverzity je posilnenie ochrany a zachovania prírody i zelenej infraštruktúry aj v mestských oblastiach. A tiež zníženie znečistenia.
 
(Zdroj: FB PSK) 
 
Na školení odzneli informácie o samotnom programe cezhraničnej spolupráce a jeho aktivitách. Odborní garanti priblížili logiku programu, rozpočtovanie a povinnú propagáciu projektov a ich systém hodnotenia i výberové kritériá. Venovali sa aj informáciám k žiadostiam o príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) a špecifikovali povinné prílohy pre danú výzvu. Lehota na predkladanie žiadostí v rámci výzvy je stanovená do 31. marca 2023 a ich vyhodnotenie sa predpokladá v júni 2023.
 
Maximálne spolufinancovanie z EFRR je 80% oprávnených výdavkov, pričom maximálna hodnota spolufinancovania projektu predstavuje 2 milióny eur a minimálna 200-tisíc eur. Obdobie realizácie ich projektov je následne stanovené na 24 mesiacov. V centre pozornosti budú to zámery, ktoré prispejú k zmierneniu negatívnych následkov zmeny klímy v cezhraničnom meradle a tiež k zlepšeniu spolupráce v oblasti cezhraničného krízového riadenia.
 
Priniesť by mali aj nové analýzy, výskumy, zlepšenia, stratégie či akčné plány k danej téme. Školenia k aktuálne vyhláseným výzvam Programu Interreg pokračujú ďalej, tentoraz na poľskej strane. Posledné by sa malo uskutočniť začiatkom februára online a týkať sa bude používania aplikácie WOD 2021, ktorá je určená na predkladanie žiadosti o príspevok. 
(8:40, red.) 
Diskusia
Pridať komentár
mark