Prešovský kraj chce zlepšiť život ľudí v generačnej chudobe

1225x
23. Február 2023
Rozbehla sa platforma „Quo vadis, Romale?“ a atraktívne projekty v rómskych komunitách
Ilustračná fotografia. (Zdroj: po-kraj.sk) 
 
Prešovská župa vytvorila unikátny dokument a platformu „Quo vadis, Romale?“ s cieľom zlepšiť životnú úroveň sociálne vylúčených komunít na území kraja.
 
Jej aktéri začali na nedávnom workshope pracovať na regionálnom akčnom pláne. V šiestich pilotných obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK) vďaka iniciatíve Catching-Up Regions rozbehli projekty, ktoré prinesú skvalitnenie ich základnej infraštruktúry.
 
Prešovský samosprávny kraj (PSK) má od roku 2021 vypracovaný dokument „Quo vadis, Romale?“ s rovnomennou platformou, ktoré sú zamerané na zlepšenie situácie a životných podmienok ľudí v generačnej chudobe. Prináša konkrétne kroky pomoci, a to v štyroch hlavných oblastiach - zamestnanie, vzdelávanie, zdravie a sociálna zmena.
 
Tieto riešenia a tiež príprava regionálneho akčného plánu boli hlavným programom aj v poradí tretieho workshopu s podtitulom S partnermi na ceste k spoločnému cieľu. V pobytovom zariadení Savore Sigord sa počas neho stretla približne štyridsiatka aktérov platformy.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: po-kraj.sk)  
 
„Vytvorenie tejto platformy vyplynulo z našich aktivít zameraných na riešenie problematiky marginalizovaných rómskych komunít. Uvedomujeme si totiž dôležitosť, ba nevyhnutnosť zlepšenia ich životnej úrovne a tiež benefity zapájania a našej spolupráce s lokálnymi lídrami v tejto téme. Nápomocnou v riešení situácie v sociálne vylúčených komunitách v kraji je nám spolupráca so Svetovou bankou a Európskou komisiou prostredníctvom iniciatívy dobiehajúcich regiónov Catching-Up Regions. Doteraz priniesla 32 podaných projektov za 10,5 mil. eur, z toho je 31 už schválených, a to konkrétne pre šesť pilotných obcí - Ostrovany, Varhaňovce, Dlhé Stráže, Varadka, Čičava a Krivany. Realizujú sa tu aktivity, ktoré významne menia život ľudí tu žijúcich k lepšiemu,“ priblížil predseda PSK Milan Majerský.
 
Projektové zámery sa týkajú najmä základnej infraštruktúry. Najviac projektov- deväť, je zameraných na dobudovanie ciest, chodníkov a osvetlenia. Sedem projektov rieši zberné dvory, stojiská na kontajnery a likvidáciu skládok. V prípade šiestich zámerov ide o dobudovanie kanalizácie a čerpačiek odpadových vôd. Nechýbajú tiež projekty pre sociálnu infraštruktúru, ako sú komunitné centrá a materská škola (3 projekty) a tiež na prestupné bývanie a ich predprojektovú prípravu (zhodne po 1 projekte). Súčasťou aktivít sú i tzv. mäkké projekty zamerané na miestne občianske poriadkové služby (5 projektov).
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: po-kraj.sk)  
 
Aktuálne sa v zmienených obciach s MRK implementuje päť projektov zameraných na miestne občianske poriadkové služby. Sú v celkovej hodnote 974-tisíc eur. V Ostrovanoch sa rekonštruujú miestne komunikácie (170-tisíc eur) a vo Varhaňovciach buduje zberný dvor (300-tisíc eur). V tejto obci sa úspešne zrealizovala i sanácia nelegálnych skládok, na ktorú sa vynaložili zdroje vo výške 57-tisíc eur. V Ostrovanoch sa vybudovala kanalizácia a vodovod (130-tisíc eur), vo Varadke dobudovali cesty (113-tisíc eur) a v Krivanoch pribudol nový chodník (53-tisíc eur).
 
Ďalšie schválené projekty sú v rôznych štádiách prípravy verejných obstarávaní. Týkajú sa okrem iného napr. kanalizácie vo Varhaňovciach či likvidácie skládky a stojísk vo Varadke. Po realizácii uvedených procesov a kontrole sa začne ich implementácia. Vo všetkých prípadoch by mala byť ukončená do konca roka 2023.
 
Zrealizované podujatie na Sigorde bolo podporené národným projektom Podpora partnerstva a dialógu v oblasti participatívnej tvorby verejných politík II. pod vedením Úradu splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti. Prebiehalo pod dohľadom odborného garanta Participation Factory z Českej republiky a koordinátorov participácie z Úradu PSK.
(09:10, red.) 
Diskusia
Pridať komentár
mark