Knižnice pre všetkých – Knižnice, záruka kvalitných informácií

953x
25. Marec 2023
Týždeň slovenských knižníc
 
Týždeň slovenských knižníc sa uskutočnil v dňoch 6. marca – 12. marca 2023 pod spoločným mottom: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – Knižnice, záruka kvalitných informácií.
 
Organizátormi podujatia boli Slovenská asociácia knižníc (SAK), Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, v ktorej sa konalo Celoslovenské slávnostné otvorenie.
 
Záštitu nad TSK 2023 prevzala Ministerka kultúry SR Natália Milanová.
 
Otvorenie Týždňa slovenských knižníc 2023 v rámci Prešovského samosprávneho kraja sa uskutočnilo v Podtatranskej knižnice v Poprade za účasti podpredsedu PSK Jozefa Kanuščáka, vedúcej Odboru kultúry PSK Emílie Antolíkovej a riaditeľov knižníc PSK.
 
Okrem príhovorov k TSK 2023 bola vyhlásená súťaž Kniha roka PSK 2022.
 
V Okresnej knižnici Dávida Gutgesela sme tento sviatok prežívali spolu s našimi používateľmi a návštevníkmi, ktorým sme ponúkli pestrý a zaujímavý program pre všetky vekové kategórie. Prvý deň TSK sme otvorili výstavou s názvom Machové obrazy a machové dekorácie od autorky Daniely Zimmerovej, ktorá bola sprístupnená návštevníkom knižnice vo výstavnej sieni OKDG do 19. marca 2023.
 
Podvečer sa už tradične konala v priestoroch čitárne prednáška o cestovaní na tému: Malta – Perla Stredomoria. Sprievodcom na tomto večere s turistikou bol MVDr. Vlado Eliáš, PhD., ktorý veľmi pútavým spôsobom priblížil krátku históriu, najväčšie zaujímavosti a pamiatky ostrova, ktoré sú zapísané aj v zozname svetového dedičstva UNESCO.
 
Toto podujatie, ako aj TSK 2023, v našej knižnici otvorila pani riaditeľka Mgr. Iveta Michalková.
 
 
V utorok 7. marca sa na oddelení literatúry pre deti a mládež uskutočnilo podujatie No počkaj, zajac. Lektorky zo Super Zoo Andrea Desáková a Kristína Bobovčáková deťom porozprávali, ako sa správne postarať o domáceho miláčika. Malí návštevníci tak spoznali zvieraciu ríšu nielen prostredníctvom kníh, ale aj živých zvierat.
 
Získané vedomosti týkajúce sa starostlivosti o zvieratká si overili krátkym kvízom a nechýbali ani odmeny pre deti vo forme pexesa a omaľovánky.
 
Pre širokú verejnosť sme v poobedňajších hodinách ponúkli v rámci projektu Literárna čitáreň, ktorý vznikol s podporou FPU, autorskú besedu so záchranárom Jankom Račkom.
 
Súčasťou bola prezentácia a uvedenie jeho knižného debutu Pod modrým majákom, ktorý odráža príbehy inšpirované skutočnými udalosťami z prostredia zdravotných záchranárov.
 
Sám autor spestril priebeh podujatia čítaním krátkych úryvkov z knihy a doplnil to hrou na gitare. Hosťami besedy boli Peter Karpinský a Ján Petrík, ktorí sa spolupodieľali na tom, aby táto kniha poviedok uzrela svetlo sveta.
 
 
V stredu v doobedňajších hodinách sa v čitárni konala prednáška v rámci Virtuálnej univerzity tretieho veku. Poobede o 15.30 hod. sa uskutočnilo podujatie „JE NÁS POČUŤ“.
 
Knižnice malé aj veľké, obecné, mestské, regionálne aj krajské v tento deň spoločne vo svojich priestoroch, pred nimi, na uliciach, v parkoch, na námestiach, v obecných rozhlasoch nahlas čítajú úryvky v rovnakú hodinu z ľubovoľných kníh.
 
Po druhýkrát nás bolo počuť aj v Bardejove na Radničnom námestí 1. Hostia podujatia boli Martin Juríček, člen súboru Divadla Jonáša Záborského v Prešove a naši odvážni detskí čitatelia.
 
V piatok 10. marca 2023 sa naši najmladší čitatelia spolu s rodičmi preniesli do starých čias premietania na plátno, a to vďaka rodine Lukáčikovej. Rozprávka o Budulínkovi s čarom domáceho kina spríjemnila posledné dni prázdnin.
 
Svoju tvorivosť v knižničnej obývačke si mohli vyskúšať prázdninujúci školáci, ale aj deti z organizácie Človek v ohrození. Zážitkové čítanie príbehu Posledný zimný cencúľ obohatili výrobou jarných dekorácií.
 
Pre našich používateľov sme pripravili registráciu nových čitateľov za symbolickú sumu. Odpúšťali sme aj poplatky za upomienky z omeškania. Počas TSK navštívilo našu knižnicu takmer 950 používateľov. Sme veľmi radi, že máme za sebou ďalší úspešný ročník TSK a už teraz sa tešíme na ďalší rok.
(15:17, J. Lipková, M. Balaščák, foto: M. Vlkovičová, L. Petrušová)
Diskusia
Pridať komentár