VIDEO | Zápasník Salkazanov je znovu najúspešnejším športovcom kraja

798x
09. Apríl 2023
Športová sieň slávy PSK má prvých troch laureátov
 Pozrite si našu videoreportáž
 
V poradí 19. ročník tradičnej športovej ankety Prešovského samosprávneho kraja Športovec PSK je vo finále. Ocenenie si počas slávnostného galavečera v prešovskom divadle včera prevzala takmer tridsiatka športovcov z kraja.
 
Trofej pre najúspešnejšieho patrí zápasníkovi Tajmurazovi Salkazanovi, ktorý obhájil svoje minuloročné víťazstvo v tradičnej ankete.
 
Verejnosť spoznala tiež prvých laureátov novootvorenej Športovej siene slávy PSK, ktorými sú vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci, hokejista Igor Liba a in memoriam futbalová legenda Ladislav Pavlovič.
 
Prešovský samosprávny kraj má za sebou ďalší ročník tradičnej ankety Športovec PSK 2022. Priniesol ocenenie pre takmer tridsiatku športovcov spätých s Prešovským samosprávnym krajom. Súčasťou tohtoročného oceňovania bolo tiež otvorenie krajskej športovej siene slávy. Uvedení do nej boli prví traja laureáti.
 
 
„Tento ročník podujatia vnímame ako výnimočný jednak pre mimoriadne úspechy, ktorých sme boli v roku 2022 svedkami a tiež preto, lebo sme našu dlhoročnú myšlienku pretavili v realitu a otvorili našu vlastnú športovú sieň slávy. Cením si všetkých, ktorým sme dnes v Prešove odovzdali najvyššie športové ocenenie Prešovského samosprávneho kraja a ďakujem im za ich významné úspechy, o ktoré sa postarali na športoviskách doma i v zahraniční.
 
Robia nášmu kraju skvelé meno a sú dôkazom nielen výnimočného talentu, pracovitosti, ale aj veľkého športového ducha. Vnímam ich ako inšpiratívnych ľudí pre našu mladú generáciu. Dôkazom, že to funguje, je aj tento 19-ty ročník, kedy sme ocenili naozaj úctyhodný počet mladých talentovaných športovcov. Vidíme v nich našu veľkú športovú budúcnosť,“ povedal v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove hostiteľ podujatia, predseda PSK Milan Majerský,
 
Do Športovej siene slávy PSK vyberala odborná komisia laureátov na základe dosiahnutých medzinárodných úspechov, ktoré sú európskeho či svetového významu. Uvedení boli do nej olympijskí víťazi z Ria de Janeiro a deväťnásobní medailisti z MS, z toho dvakrát so zlatým leskom, vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci i strieborný a bronzový olympionik či majster sveta v hokeji Igor Liba.
 
 
Jedným z historicky prvých laureátov je tiež najväčšia z legiend prešovského futbalu, ligový kanonier a bronzový z Pohára národov Ladislav Pavlovič, in memoriam.
 
Najvyššie umiestnenie v ankete Športovec PSK za rok 2022 patrí Tajmurazovi Salkazanovi zo Zápasníckeho klubu Vihorlat Snina. Minuloročné víťazstvo obhájil vďaka svojim mimoriadnym medzinárodným úspechom.
 
V roku 2022 najskôr obhájil titul majstra Európy v kategórii do 74 kg a na majstrovstvách sveta v Belehrade opätovne získal aj titul vicemajstra sveta.
 
Stal sa tiež víťazom renkingových turnajov v Astane a Ríme, čím sa zaradil medzi najlepších zápasníkov sveta a vo svojej hmotnostnej kategórii sa stal svetovou jednotkou.
 
 
Desiatku najúspešnejších športovcov za rok 2022 bez určenia poradia doplnili ďalší zápasník zo sninského klubu Batyrbek Cakulov, kickboxerka Lucia Fecková, nohejbalista Marek Hulín, hokejový talent Filip Mešár, ako aj hádzanár Oliver Rábek. Jej súčasťou sú tiež Jozef Wittner, ktorý súťaží v bojových športoch a zjazdový lyžiar Adam Žampa.
 
Desiatku uzatvárajú mladé plavkyne, ktoré sa aktuálne radia aj medzi najlepšie na Slovensku, a to Tamara Potocká a Lillian Slušná. Práve Slušná je jednou z hneď troch členiek juniorského olympijského tímu 2023, ktoré boli v tomto ročníku ankety ocenené.
 
Ďalšími nádejami slovenského športu sú rýchlokorčuliarka Tamara Tokárová, ktorá sa stala talentom kraja do 15 rokov a športová strelkyňa Kamila Novotná – najúspešnejšia stredoškoláčka PSK za rok 2022.
 
 
Najúspešnejším stredoškolákom sa stal Lukas Marco Schütz, ktorý súťaží v Spartan Race. Medzi strednými školami dominovala Stredná športová škola v Poprade. Predseda kraja Milan Majerský svoju cenu za rok 2022 udelil sedemnásobnému najlepšiemu futsalistovi Slovenska a jednému z najlepších hráčov futsalu na svete Tomášovi Drahovskému.
 
Počas slávnostného večera bolo udelené ocenenie i pre najlepšieho znevýhodneného športovca. Stal sa ním parazjazdový lyžiar Miroslav Haraus, ktorý na poslednej zimnej paralympiáde vybojoval dve bronzové medaily v slalome a obrovskom slalome.
 
Hádzanárska stálica ankety Tatran Prešov aj tentoraz zvíťazil v kategórii najúspešnejších športových kolektívov dospelých, ktorej súčasťou je nepretržite od prvého ročníka ankety, pričom iba raz v nej nedominoval.
 
Medzi ocenenými športovými kolektívmi bez určenia poradia sú v ročníku 2022 aj volejbalový klub Mirad Unipo Prešov a zápasnícky klub Vihorlat Snina.
 
Víťazným tímom v kategórii najlepších mládežníckych kolektívov je za rok 2022 volejbalové družstvo chlapcov VKM Stará Ľubovňa, ktoré sa môže pýšiť titulom majstra Slovenska 2022 v súťaži starších žiakov i striebrom v kategórii kadetov. Trojicu najúspešnejších kolektívov mladých športovcov bez určenia poradia dopĺňajú chlapčenský hádzanársky tím Tatran Prešov a MŠK Vranov nad Topľou, v ktorom trénujú mladí atléti.
 
Známy je tiež najúspešnejší tréner dospelých PSK minulého roka. Je ním Marcel Matej, in memoriam z KSTaK Matej v Bardejove - priekopník silového športu v regióne, pod vedením ktorého získali zverenci takmer 700 medailí.
 
Najlepším trénerom mládeže sa stala hlavná trénerka viacerých mládežníckych kategórií v basketbale z BKM Iskra Svit Michaela Drobná. Svojho víťaza si vyberala taktiež verejnosť, a to v internetovom hlasovaní. Rozhodla, že jeho víťazom je futbalista 1. FC Tatran Prešov Jozef Dolný, ktorý v konečnom súčte obdržal takmer 9-tisíc hlasov.
(15:22, PSK) 
Diskusia
Pridať komentár