Hádzanári Tatrana Prešov prišli o 17-ročnú nadvládu

1008x
22. Máj 2023
Hádzanári Tatrana Prešov prišli o svoju rekordnú sériu víťazstiev v najvyššej slovenskej súťaži, trvajúcu od sezóny 2006/07

(Zdroj: Ivan Kriššák)

V sobotňajšom rozhodujúcom 5. stretnutí finálovej série na palubovke MŠK Považská Bystrica prehrali 22:26 (12:14), v sérii prehrali 2:3 na zápasy a po rokoch 1994, 2003 a 2006 získali štvrtýkrát v histórii extraligy strieborné medaily.

Považania, ktorý predtým ovládli základnú časť, vybojovali svoj štvrtý titul v klubovej histórii, prvý od roku 2006. V celkovo ôsmej finálovej konfrontácii týchto súperov neuspel Tatran po tretíkrát.

Obaja fináloví súperi pritom kraľujú slovenskej hádzanej už 21 rokov, teda od roku 2002. Tatran, ktorý v predchádzajúcich dvoch sezónach nenašiel premožiteľa, nepridal v 21 finále (20-tom v rade za sebou) do klubovej vitríny celkovo 18-ty majstrovský titul (16-ty v rade). V ukončenej sezóne 2022/23 sa tešil z 23. víťazstva v Slovenskom pohári, keď vo finále zdolali práve Považskú Bystricu.

NHE – 5. finále: MŠK Považská Bystrica - Tatran Prešov 26:22 (14:12), konečný stav série: 3:2, Považská Bystrica sa stala majstrom SR*Zostava a góly Tatrana: Čupryna, Colodeti – Rábek 2, Mitaľ, Fenár 5/1, Kravčák, Gogola 3, Ivanovič 1, Kasatkin 2, Turek, Lopez 6, Michalka, Urban 2, Kimák-Fejko, Hernandez 1, Carapkin.

Najviac gólov súpera: Jurák 6, Žilinčík 5, Sloboda 5/2, 7-metrové hody: 3/2 – 3/1, vylúčenia: 3:3*Priebeh: 1. min. - 1:0, 4 min. - 2:2, 6. min. - 4:2, 13. min. - 7:4, 20. min. - 11:6, 25. min. - 13:8, 29. min. - 14:11, 31. min. - 14:13, 34. min. 16:13, 38. min. - 16:15, 45. min. - 20:16, 49. min. - 21:18, 52. min. - 22:20, 57. min. - 24:21, 59. min. - 26:21

Finálová séria (z pohľadu PB): 30:29, 20:32, 29:28, 24:24 (2:3 na 7m), 26:22

V rozhodujúcom súboji finálovej série extraligy boli po celý čas vo vedení domáci Považania. Vo vypredanej aréne si už v prvom polčase vytvorili päťgólový náskok, ktorý ale dokázal Tatran do polčasu skresať na dva góly. V úvode druhého dejstva sa dostali zverenci trénera Mareka Gernáta na dostrel jediného gólu.

Domáci ale dokázali opäť odskočiť a hoci sa ešte v záverečnej desaťminútovke mali šancu dostať opäť na najtesnejší rozdiel a dostať súpera pod tlak, príležitosť nevyužili. V záverečných minútach hostia viackrát stroskotali na domácom brankárovi a Považania už víťazstvo z rúk nepustili. V tejto sezóne tak v domácej súťaži nenašli premožiteľa a dvojica Ladislav Kovačin – Ľubomír Ďuriš prevzala za celý tím Pohár Antona Frola, určený pre víťaza súťaže.

Marek Gernát, tréner Tatrana: „Dnes to bolo také, že domáci nám odskočili po našich technických chybách, ktorých sme urobili 8 či 9 v prvom polčase. Bolo tu v hale veľmi horúco a aj skúseným hráčom ako Oli Rábek, Sláva Kasatkin, či Hernandez sa lopty šmýkali. To sú veci, ktoré rozhodli prvý polčas. Stiahli sme to na dva, bolo to o gól. Dostali sme lacné góly a v druhom polčase zatvoril bránu. My sme nedali dve sedmičky, veľké otvorené uhly z krídel, pivota. Proste nemali sme sa čoho chytiť. Do toho domáci diváci, agresívna obrana Považskej, ktorá cítila šancu a my sme miestami boli akoby „vykapaní“. Chýbala mi tam energia. Bol to 89. zápas v sezóne a tým, že to tak dopadlo musíme hodnotiť, že tá sezóna bola zlá.“

Oliver Rábek, kapitán Tatrana: „Pocity sú ťažké. Urobili sme veľa chýb. Považská sa celý zápas držala na dva až štyri góly. My sme celý zápas doťahovali. Posledných 15 minút sme úplne odišli v hlavách, kopili chyby na chyby. Brankár Považskej zavrel bránu a pochytal všetko. Čisté lopty, alebo tie moje. Osobne so svojim výkonom som bol totálne zviazaný. Nevedel som sa rozbehnúť, Považská to dobre bránila. Vystupovali na mňa okamžite ako som zobral loptu. Nemali sme dobrý výkon, no snažili sme sa a bojovali sme. Jednoducho toto je šport, takto to je. Považská zažíva eufóriu, takže im gratulujem.“

Igor Čupryna, brankár Tatrana: „Ťažko komentovať posledný zápas. Snažili sme sa urobiť a dať zo seba všetko, ale zase sme urobili veľa technických chýb. Nešiel nám útok, aj Kovačinovi vyšiel zápas. Bojovali sme, ale nestačilo to. Škoda, no život ide ďalej a aj z tohto sa musíme poučiť. Som veľmi sklamaný, ale taký je dnešný šport. Považská ukázala v sérii dobrú hádzanú, takže im môžem len pogratulovať. My si musíme v hlavách rozobrať naše chyby, ktoré sme urobili.“

Lukasz Gogola, hráč Tatrana: „Pocity sú vskutku totálne zlé, pretože v druhej polovici zápasu sme mali šancu sa dotiahnuť na rozdiel gólu. Stratili sme ale loptu. Dlho sme v druhom polčase neskórovali a urobili z domáceho brankára majstra sveta. To bol problém. Nemali sme po zmene strán potrebnú disciplínu, robili sme zlé zmeny taktiky. Vskutku sa k tomu ťažko vyjadruje. Prehrali sme tu ale trikrát, z toho dvakrát po našich chybách o gól. Keď sme hrali na neutrálnej pôde vo finále pohára, vyhrali sme o 8 gólov. Doma sme ich tiež zdolali o 12 gólov, takže všetko je to iba problém v našej hlave. Gratulujem Považskej k titulu, aj k fanúšikom. Veľký rešpekt za skandovanie nášmu tímu na konci, toto pre mňa bolo neuveriteľné. Vskutku veľký rešpekt.“

Erik Fenár, hráč Tatrana: „Zápas sme prehrali vlastnými chybami a ťažko k tomu niečo povedať. Každý z nás je smutný. Každý chcel vyhrať, ale Považská, keďže vyhrala tri z piatich zápasov, asi bola lepšia. Ja im gratulujem k víťazstvu. Klobúk dole pred atmosférou, ktorú tu ľudia vytvorili. V prvom polčase sme doťahovali manko dvoch gólov, ale znova ako v každom zápase, po vlastných chybách a strate ľahkých lôpt, nepomohli sme brankárom, ktorí aj tak chytili dosť. Stalo sa to, čo každý zápas, problém jeden na jedného, prehrávame súboje. Ťažko k tomu ešte niečo povedať. Sklamanie je to veľké, chceli sme vyhrať, ale bohužiaľ. Nemali sme na to asi dostatok síl. Považská si to zrejme zaslúžila a ja im gratulujem k víťazstvu.“
(14:15, red.)