Veľký míľnik na stavbe tunela Bikoš – prvé svetlo

1188x
09. Júl 2023
Stavba úseku R4 Prešov – severný obchvat I. etapa napreduje vysokým tempom
 
Len nedávno Národná diaľničná spoločnosť informovala, že v tuneli Bikoš sú už osadené ventilátory, technológiou vybavené SOS výklenky a zrealizovaný požiarny vodovod.
 
Aktuálne je hotové aj osvetlenie tunela Bikoš a prebieha jeho postupné sprevádzkovanie. Osvetlenie je prepojené na trvalú trafostanicu do technologického objektu pri tuneli.
 
O tuneli Bikoš
 
Tunel, ktorý čoskoro pribudne do prevádzky, má dĺžku 1,15 km a bude sa v ňom dať jazdiť rýchlosťou 100 km/h. Je to dvojrúrový tunel s tromi priečnymi prepojeniami a siedmimi SOS výklenkami v každej rúre.
 
 
Bikoš je vo viacerých uhloch pohľadu unikátny – vykazuje mimoriadne nízky prítok podzemných vôd. „Suchosť“ tunela predstavovala veľkú výhodu pri razení a uľahčí aj prevádzku tunela.
 
Tá bude finančne nenáročnejšia popri „suchosti“ aj vďaka inteligentnému LED diódovému systému osvetlenia.
 
Ako to ide na ostatných častiach stavby?
 
Na mostoch realizujú rímsy, zvodidlá, zábradlia, obrusnú asfaltovú vrstvu a pracuje sa aj na chodníkových častiach či schodisku. V križovatke Prešov už realizujú oceľové zvodidlá. Po celej trase pracujú aj na oplotení – realizujú základy, osádzajú stĺpy a montujú pletivo. Taktiež sa pracuje na finálnej úprave svahov a ich zahumusovaní a tiež pokračuje realizácia protihlukových stien a dokončujú sa finálne úpravy pod mostnými objektami.
 
R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa v číslach:
4,3 km dlhý úsek v plnom profile
motoristom ušetrí približne 10 minút
predpokladaná intenzita dopravy v hodnote15 000 vozidiel/ 24 hodín
155 stavebných objektov
9 mostov
tunel Bikoš s dĺžkou 1 150 m
križovatka Prešov, sever
(14:04, NDS)
Diskusia
Pridať komentár