Lenartovský rebriňák 2019

1132x
11. Júl 2019
Po roku sa na Kráľovej studni uskutočnil ďalší ročník Lenartovského rebriňáka.
 
„Je o to výnimočnejší deň, že sme odhaľovali pamätnú tabuľu nášmu rodákovi Jánovi Kavuličovi, ktorý sa veľmi tešil ako raz dokončíme túto turistickú útulňu a žiaľ vo februári zomrel a dnes sme odhaľovali pamätnú tabuľu, ktorá bude niesť meno Turistická útulňa a knižnica Jána Kavuliča,“ preradil jeden z organizátorov Marián Dudra.
 
Zároveň bola slávnostne otvorená aj nová knižnica, ktorá bude fungovať v turistickej útulni. Otvorená bude 24 hodín denne a každý turista, ktorí príde na Kráľovu studňu, si bude môcť nejakú knihu prečítať.
 
„Máme tu kopec propagačných materiálov, sú tu mapy blízkeho regiónu, tých máme veľa, takže keď si to človek zoberie so sebou, my s tým vôbec nemáme problém. Kníh máme toľko, že budeme postupne dopĺňať. Dôležité je to, aby tu za sebou nechávali poriadok a čisto,“ doplnil Dudra.
 
Knižnicu otváral spisovateľ Anton Marec, ktorý zároveň odprezentoval svoju novú knihu o Bardejove.
 
„V tejto mojej knižke Bardejov, história, povesti a legendy je kapitola a povesť venovaná aj tejto lokalite. Je to kniha, ktorú som vydal pred cca mesiacom, uviedol som ju v bardejovskej knižnici, je už aj v predaji. Je to knižka, ktorá sa venuje aj reálnej histórii, ale aj tej histórii, ktorú si ľudia odkazovali cez rôzne povesti, legendy a príbehy,“ prezradil o knihe A. Marec.
 
Na Kráľovu studňu prišiel aj známy fotograf a vydavateľ Dionýz Dugas, ktorý sa knihám venuje už polstoročie.
 
„Ja som ešte takúto knižnicu nikde nevidel a dokonca som bol zvedavý ako to bude prebiehať. Myslím si, že je to veľmi milá myšlienka, že turista príde a môže si zobrať knihu a môže aj doniesť knihu a nebodaj si aj odniesť knihu. Myslím, že to je také otvorené. Ja by som bol radšej, keby ich donášali,“ pochválil knižnicu D. Dugas.
 
Lenartovský rebriňák ponúkol bohatý kultúrny program. Pripravené boli rôzne hry, deti sa mohli povoziť na koníkovi, ľudí zabával ľudový zabávač, vystúpili viacerí speváci a aj tento rok bola pripravená charitatívna tombola, ktorej výťažok bol venovaný rodine z Lenartova.