Turistická mapa Ondavskej vrchoviny a Bardejova bude mať nové vydanie

1026x
12. Júl 2023
Kartografický tím z bývalého Vojenského kartografického ústavu pripravuje nové vydanie mapy Ondavská vrchovina a Bardejov
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: cbs.sk) 
 
Ponad hory Ondavskej vrchoviny a Bardejova budete môcť nazrieť nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie z rozšírenou realitou.
 
Ondavská vrchovina je turistická oblasť na východnom Slovensku. Nachádza sa v Prešovskom kraji a zahŕňa časť pohoria Východné Beskydy. Toto územie je bohaté na prírodné krásy, nájdete tu množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré vás prevedú cez úchvatné scenérie.
 
Jedným z najznámejších miest v tejto oblasti je Ondavský hrad. Ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu a je veľmi obľúbeným miestom turistov. Okrem historických zaujímavostí tu môžete navštíviť aj niekoľko prírodných pamiatok, ako napríklad Biele skaly alebo Jánošíkovu dieru.
 
 
Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 105 – Ondavská vrchovina – Bardejov vychádza v klasickej mierke 1:50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s rôznymi ďalšími údajmi. Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 105 (TM 105), toto je jej siedme vydanie.
 
Nad touto mapou bude funkčná aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: cbs.sk)  
 
Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. Podrobnosti o zmenách pomáha zisťovať regionálny projektový manažér, Martin Koščo.
 
„Mapa Ondavskej vrchoviny je málo poznaná časť Slovenska. Ležia na nej dve okresné mestá - historický Bardejov a mesto Svidník s Údolím smrti spojené s históriou 2. svetovej vojny. Zároveň je to známa folklórna hornošarišská oblasť s centrom v Raslaviciach s celoslovensky uznávanou folklórnou skupinou Raslavičan. Je tu veľa malebných obcí do 100 obyvateľov, ktoré si zachovávajú a udržiavajú tradičnú rusínsku kultúru. Vidíme v tomto smere veľký potenciál, ktorý by mohol do týchto miest pritiahnuť turizmus.”
(16:00, red./Kristína Krupová)
Diskusia
Pridať komentár