Pre Košice sa z využitia geotermálnej energie stáva národná priorita

1304x
13. Júl 2023
Projekt vykurovania Košíc geotermálnou energiou sa stal národnou prioritou

 Projekt má priniesť ekologické teplo (Zdroj: FB: Košice - Mesto Košice)

Rozhodla o tom Komisia pri Monitorovacom výbore Programu Slovensko pre Fond na spravodlivú transformáciu.
 
Komisia schválila, aby projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove, ktorý má od roku 2026 do Košíc priniesť ekologické teplo, dostal status národného projektu.
 
Pre národný projekt bude v najbližších týždňoch vyhlásená výzva z nových eurofondov. Na podporu geotermálnej energie a rozvodov tepla je z Fondu na spravodlivú transformáciu pre územie Košického kraja vyčlenených 56,1 milióna eur. O podporu sa bude uchádzať spoločnosť MH Teplárenský holding, a.s. za účasti partnera GEOTERM KOŠICE, a.s., ktorý je vlastníkom geotermálnych vrtov. Celkové náklady projektu sa odhadujú na takmer 88 miliónov eur.
 
Náklady sa odhadujú na 88 miliónov eur (Zdroj: FB: Košice - Mesto Košice)

Vďaka geotermálnemu zdroju, ktorý má potenciál byť najväčším na Slovensku, by mohol celkový podiel obnoviteľnej energie na výrobe tepla pre Košice dosiahnuť 42 % a pokryť spotrebu tepla pre 171 000 odberateľov. Projekt pritom vytvára do budúcnosti základné predpoklady pre to, aby polovica celkovej výroby tepla pre Košice pochádzala z geotermálnej energie. Zároveň sa zníži spotreba fosílnych palív (uhlia a plynu) v teplárni, čím sa následne až o 54 000 ton ročne znížia jej emisie CO₂.
(8:10, red)
Diskusia
Pridať komentár