VIDEO | Noc literatúry zmenila Gymnázium Trebišovská na miesto príbehov
75x
17. Apríl 2026
Žiaci čítali sci-fi aj klasiku: Gymnázium Trebišovská opäť ožilo literatúrou
Pozrite si našu videoreportáž
Na Gymnáziu Trebišovská v Košiciach sa knihy nečítajú len potichu v lavici. Žiaci tu dokazujú, že knihy a príbehy môžu byť živé a plné emócií.
„Naši študenti a študentky z organizačného tímu sú naozaj veľmi šikovní a každoročne pomáhajú pripraviť túto akciu, na ktorej sa číta z 5 rôznych kníh,“ uviedla Vladimíra Kamhalová, učiteľka a organizátorka Noci literatúry na Gymnáziu Trebišovská.
Knihy spája ústredná téma, ktorou bola v tomto roku veda a technika.
„Čítal som 451 stupňov Fahrenheita od Raya Bradburyho.“
„Dnes som čítala knihu Ja Robot od Isaaca Asimova.“
„Čítala som Marťana od Andyho Weira a bola som jediná, ktorá čítala knihu v angličtine,“ uviedli žiaci gymnázia.
Ďalšími dielami boli japonská Profesorova rovnica a klasika v podobe Frankensteina.
Noc literatúry patrí medzi tradičné podujatia školy a tento rok sa konal jej štvrtý ročník. Inšpiráciu organizátori čerpali z európskej Noci literatúry aj z Univerzitnej noci v Banskej Bystrici.
Riaditeľka gymnázia Jana Šalagovičová uviedla: „Klasická papierová kniha je niečo, kde sú príbehy, spomienky, fantázia, vedomosti, zážitky a boli by sme veľmi radi, keby si mladí ľudia našli cestu ku knihám.“
„Čítanie je veľmi prospešné pretože to rozvíja človeka. Podnecuje jeho fantáziu, pomáha potom rozvíjať celkovú osobnosť človeka, a dokáže byť aj veľmi príjemným relaxom,“ povedal Marcel Vrchota, starosta MČ Košice-Západ.
Zazneli diela ako 451 stupňov Fahrenheita, Ja, robot, Marťan, ale aj Frankenstein či Profesorova rovnica.
Žiaci ďalej pokračovali:
„Čítam veľmi rada, najčastejšie čítam fantasy a romantické knihy.“
„Obľúbeného autora konkrétneho nemám, ale celkom uprednostňujem hlavne fantasy knihy.“
„Nemám obľúbeného autora, ani žáner. Rada si prečítam aj sci-fi, aj nejaké dievčenské romány aj kriminálky,“ doplnila riaditeľka.
Čítanie kníh na podujatí pred publikom bolo pre niektorých novou výzvou, iní si ho užívali bez stresu.
„Čítanie nahlas mi už nerobí problém, venujem sa tomu od detstva, takže som mala trošku menší stres a čítalo sa mi veľmi príjemne.“
„Ja som bola dosť nervózna z toho, ale veľmi sa mi to páči, keď ma takto ľudia počúvajú, rada aj prednášam,“ uviedli žiaci.
Výkony recitátorov zaujali aj prítomných hostí, ktorí si ich prišli vypočuť.
„Ja som tu prvýkrát, bolo to veľmi zaujímavé, takéto som ešte nemala, že sme chodili po rôznych blokoch a čítali. Aj ma tie príbehy zaujali, keďže o niektorých som nepočula vôbec.“
„Úprimne, Frankenstein, lebo to už z časti poznám a celkovo sa mi páči ten príbeh, takže Frankenstein.“
„Veľmi ma prekvapilo, ako dobre to bolo zorganizované, aj že sme mali všetci niečo na jedenie a všetky knihy a príbehy boli veľmi oslovujúce.“
„Priznám sa, nečítam až tak veľmi, ale určite by som chcel začať čítať o trochu viac, keďže táto dnešná akcia mi ukázala, že práve takáto vec ako je Noc literatúry môže práve mladým ľuďom rozvášniť vzťah k literatúre a ukázať, že sa dajú ľúbiť aj knihy,“ povedal na záver jeden z návštevníkov.